Já vám nevím, ale čím dál víc mi tohle přijde jako jedno z nej jídel české kuchyně. A přitom je tak strašně jednoduché!
Proč se nedělá květák častěji? Možná je to práce s obalováním, které může být trochu otrava. Pokud si v tom ale uděláte systém, zas tak hrozné to není.
Sám na to mám vždy připravené tři misky v řadě za sebou. Vlevo od nich mísu s květákem a v pravo plech, kde si odkládám obalené růžičky. Všechno jde pak jako po másle!
Je potřeba květák před obalením blanšírovat? Jednoznačně ano! Jsou pro to dva důvody. Prvním je ideální konzistence květáku, který je pak tak akorát. Zároveň při smažení získáte pěkný zlatý trojobal. Druhý důvod je ochucení – při blanšírování květák vstřebá potřebnou sůl.
1 květák (20,90 Kč)
1 kg brambor (10,30 Kč)
200 g strouhanky (5,60 Kč)
200 ml řepkového oleje (4,80 Kč)
100 g mouky (0,80 Kč)
120 g tatarské omáčky (7,50 Kč)
2 vejce (12 Kč)
2 lžíce nasekané pažitky (4,60 Kč)
1 lžíce másla (4,60 Kč)
sůl
Cena surovin celkem: 71,10 Kč
Cena na porci: 17,80 Kč
Rozpočet počítá s cenami potravin v listopadu 2018. Přečtěte si více o kalkulaci. Vejce v receptu jsou podestýlková.
1 Brambory oloupejte, nakrájejte na poloviny a uvařte v osolené vodě doměkka. Po uvaření brambory slijte a nechte chvíli vydýchat. Poté přidejte lžíci másla a promíchejte spolu s pažitkou.
2 Květák očistěte a ze spodní strany vykrojte nožem košťál (ten nevyhazovat). Květák pak rozdělte na menší růžičky. V hrnci přiveďte k varu osolenou vodu. Na dvě až tři dávky vložte květák a povařte asi 5 minut do poloměkka. Předvařený květák nechte okapat.
3 Připravte si misku s moukou, strouhankou a vejci rozšlehanými s trochou vody. Vejce osolte a trochu opepřete. Květák postupně obalujte v mouce, ve vejcích a na konec ve strouhance.
4 Do pánve nebo širšího kastrolu dejte olej. Vrstva oleje by měla být vysoká 1 až 2 cm. Olej postupně rozehřejte na teplotu okolo 170 °C. Postupně přidávejte obalený květák a smažte z obou stran pěkně dozlatova. Smažený květák dejte stranou na papírový ubrousek. Podávejte s vařenými bramborami a tatarskou omáčkou.
Recept patří do receptového speciálu Skromná kuchyně. Vařím v něm jednoduše a pro radost. Zároveň levně, ale ne lacině. Projděte si i ostatní recepty a přečtěte si více informací o tom, proč Skromná kuchyně vznikla.