Dýňová miso polévka

Kategorie Videorecepty Obtížnost Nízká Čas přípravy 30 minut Počet porcí 4 Hodnocení 5 hlasů Díky za hlas! Už jste hlasovali!

Univerzální životabudič v zimních měsících? Horká miska miso polévky. Na příkladu s dýní hokkaido vám ukáži, jak je miso jednoduché a že se není třeba bát ani použití řas kombu a wakame.

Spíše než recept je miso polévka vlastně obecná technika. Má svůj chuťový základ, typický postup přípravy i správné řazení přidaných suroviny.

Jakmile ale jednou miso pochopíte, funguje polévka jako perfektní médium pro zpracování všech sezónních surovin. Pojďte se se mnou podívat na video, kde vám ukážu jednoduchou vegetariánskou verzi s dýní hokkaido.

Suroviny

1l vody
300 g dýně hokkaido
300 g hedvábného tofu
100 g miso
50 g jarní cibulky
30 g řasy kombu
10 g řasy wakame

Recept jsem připravil ve spolupráci s Country Life, který mi dodal všechny suroviny. Na videu uvidíte jejich řasu kombu, wakame a samozřejmě i miso pastu.

Do kombinace s dýní jsme vybral světlé rýžové miso (shiro miso). Má jemnou a nasládlou chuť, není tak tolik slané a dá se párovat skoro s každým typem zeleniny. Pokud se chcete s miso polévkou seznámit, tak je to nejlepší volba.

Postup

1 Do nádoby s uzávěrem nebo do hrnce dejte vodu, přidejte řasu kombu a zakryjte. Dejte do lednice na 6 hodin (minium jsou 2 hodiny). Po namočení řasy vyjměte a získaný výluh kombu dashi uschovejte.

2 Dýni zbavte středu se semínky a nakrájejte na kostky. Jarní cibulku nakrájejte na tenká kolečka. Řasy wakame nastříhejte nůžkami na menší dílky. Do misky dejte 250 ml vody, přidejte řasy a nechte nabobtnat (stačí asi 15 minut). Hedvábné tofu opatrně vyndejte z obalu a nakrájejte na kostky.

3 Kombu dashi dejte do hrnce. Přidejte dýni a přiveďte k mírnému varu. Dýni vařte do změknutí asi 15 minut, poté zmírněte plamen na minimum a polévku udržujte pod bodem varu.

4 Odměřené miso dejte do naběračky. Naběračku s misem dejte do hrnce s polévkou a naberte do ní trochu tekutiny. Metličkou nebo lžící miso rozmíchejte. Přidejte ještě trochu tekutiny navíc, znovu rozmíchejte a teprve, když je miso zcela rozmíchané, přidejte ho do polévky.

5 V této chvíli už polévku nevařte. Přidejte jarní cibulku, namočenou řasu wakame a tofu. Suroviny už nechte společně jenom prohřát. Polévku už také míchejte jen zvolna, abyste nepolámali tofu (pokud se bojíte, můžete jej přidávat až nakonec do misky). V tomto okamžiku také polévku ochutnejte a upravte množství misa. Pokud je polévka příliš silná, nařeďte ji trochou horké vody. Pokud je naopak příliš slabá, vmíchejte miso navíc.

Jak na miso polévku?

V receptu už to vlastně všechno vidíte, teď už to jen zopakuji obecně. Každá miso polévka bude obsahovat následující – vývar dashi, miso a pak ostatní ingredience.

Na videu jsem vám ukázal nejjednodušší variantu vegetariánskéhio kombu dashi, které připravíte prostým studeným louhováním řasy wakame. Kombu dashi můžete připravit i za tepla, tahle verze je ale jednodušší a vyhnete se snáze i veškerým chybám (louhování je pomalé, řasu nepřevaříte). Dávkování řasy je tu cca 30 g na 1 l výluhu.

Druhá hlavní komponenta je samotné miso. Exituje mnoho variant podle použité obilniny, typu fermentace a poměru k rýži. Miso se pak liší svou barvou, chutí, výrazností a obsahem soli. Dávkování je proto vždy individuální, obecně ale platí dávka 85 až 100 g miso na 1 l polévky. Můžete použít jeden druh miso i kombinaci více druhů miso v jedné várce.

V receptu i na videu vám ukazuji u postup, jak miso do polévky snadno zapracovat v naběračce. Dělá se to proto, aby se miso do polévky vmísilo pěkně rovnoměrně a bez hrudek. Tradičně se miso do polévky rozmíchává přes sítko, které ještě navíc vyfiltruje pevné částečky v miso pastě.

Co ostatní suroviny? Ty je asi nejlépe rozdělit na suroviny, které je potřeba povařit déle a pak ty, které dlouze vařit není potřeba. Ty první dáváme do polévky vždy před přidáním miso pasty. Uvaříme je nejprve doměkka a teprve pak vmícháme miso, které naopak dlouze vařit nechceme (kvůli zachování chuti). Příklady surovin, které vyžadují delší vaření – dýně, kořenová zelenina, brambory.

Druhou skupinu surovin můžeme do polévky přidat už k rozmíchané miso pastě. Jsou to suroviny, které jsou samy o sobě měkké a již nevyžadují delší vaření. Stačí jím pár minut při teplotě pod bodem varu.

Do této skupiny surovin patří listová zelenina, čerstvé japonské houby (shimeji, shiitake, maitake, enoki), různé formy tofu, jarní cibulka a předem namočená řasa wakame.

V případě hedvábného tofu, můžeme nakrájené kostky přidávat až do misky, aby se nepolámaly. Pokud ale přidáváte tofu přímo z lednice, je lepší ho přeci jen nechat ohřát v hrnci a zacházet s ním šetrně.

Související

Čočková polévka s párkem

Videorecepty

Zelňačka

Videorecepty

Kulajda

Videorecepty