Posvícenské koláčky

Kategorie Sladké pečení a dezerty Obtížnost Vysoká Čas přípravy 2 hodiny Počet porcí 60 koláčků Hodnocení 13 hlasů Díky za hlas! Už jste hlasovali!

Piplačka, ale výsledek je naprosto božský. Při výrobě je nejhorších prvních pár kousků, tak se nenechte odradit. Pak už to ale odsejpá a budete mít koláčky jeden jako druhý!

Tohle je poslední vítězný recept z naší Letní výzvy, který nám zaslala Miška Škobrtalová. Moc díky všem, kteří nám recepty posílali i těm, kteří na ně alespoň mlsně koukali! ;)

Suroviny

500 g hladké mouky na kynuté těsta
250 ml vlažného mléka
100 ml rozpuštěného másla
100 ml oleje
3 žloutky
2 lžíce cukru
42 g čerstvého droždí
75 g oloupaných mandlí (na poloviny)
špetka soli
vejce na potření

Na tvarohovou náplň:
2 tvarohy
2 žloutky
1 vanilkový cukr

Na povidlovou náplň:
250 g povidel
2 lžíce tuzemáku

Postup

1 Do mísy robota dejte mouku, cukr a špetku soli. Promíchejte a uprostřed vytvořte důlek, do kterého přidáte vlažné mléko a rozdrobené droždí. Spolu s trochou mouky na okraji vymíchejte řídký kvásek. Zakryjte a nechte vzejít asi 20 minut.

2 Přidejte žloutky, rozpuštěné máslo a olej. Nechte hnětat v robotu s hnětacím hákem asi 10 minut. Zakryjte a nechte kynout asi 45 až 60 minut (popř. déle, dokud se těsto neznásobí).

3 Troubu rozehřejte na 180 °C. V misce promíchejte tvaroh se žloutky a vanilkovým cukrem. V jiné misce promíchejte povidla s rumem.

4 Z vykynutého těsta odebírejte lžičkou malé dílky, které naplňte tvarohem. Zabalte, uprostřed promáčkněte a dejte na plech vystlaný pečicím papírem. Potřete rozšlehaným vejcem. Do středu přidejte povidla, polovinu mandle a nechte dokynout (asi 20 až 30 minut).

5 Koláčky pak dejte do trouby a upečte dozlatova (asi 12 až 15 minut). Nechte vychladnout. Před podáváním můžete posypat moučkovým cukrem.

Tipy

Velikost koláčků. Nejmenší koláčky získáte, když budete těsto odebírat lžičkou. Koláčky mají jen tenkou stěnu a budou mít velký poměr náplně. Pokud budete dělat koláčky větší, promáčkněte je vždy skleničkou až na dno, aby se vám příliš nenafoukly.

Velká letní výzva pana C.

Související

Švestková povidla pečená v troubě

Různé