Toastový chléb přes noc z kvasu

Kategorie Chléb a slané pečivo Obtížnost Nízká Hodnocení 14 hlasů Díky za hlas! Už jste hlasovali!

Na toustový chléb nás přivedly peřinkové asijské tousťáky. Extra nadýchané, extra vatičkové. My ho trochu přizpůsobili našim chutím, kdy chutná víc k briošce, přidali mírně na množství tuku a využili finty jednorázového kynutí – i strukturu se postará hlavně dokonalé vyhnětení v robotu a dokonalé stočení. Večer zaděláte, dáte do formy, ráno pečete a k snídani ho máte nádherně vláčný.

Povedl se nám i z obyčejného pšeničného kvásku, ale méně nakyslý a tím víc toustový chléb připomínající je ze sladkého kvasu – tedy povbuzeného cukrem. Tím, že přidáte cukr, mimo jiné ověříte, že kvas sladké těsto utáhne ještě předtím, než teoreticky vyhodíte další suroviny zbytečně.

Suroviny

30 g kvasu
100 g mouky
70 g vody
25 g cukru

Nejdříve si tedy připravíme kvas – ideálně z už aktivního (někdy předem obnoveného) pšeničného kvasu. Všechno smícháme a počkáme cca 10-12 hodin, dokud se kvas neztrojnásobí (ideálně tedy smíchat ráno). Večer by měl být kvas na 3násobku svého objemu.

Večer pak smícháme suroviny na chléb:

Připravený kvas
1 vejce
30 g cukru
300 g mouky
120 g mléka
7 g soli
35 g másla (přidáme až po důkladném vyhnětení másla)

Postup

1 Do mísy robotu vložte všechny suroviny až na máslo a vyhněťte dokonale hladké, okénko tvořící těsto. Je možné, že bude potřeba přidat lžíci tekutiny, nebo mouky.

2 Když je těsto hotové, přidejte po kouskách máslo a zahněťte do těsta (dalších 5-10 minut, těsto se tedy celkem hněte kolem 20-25 minut).

3 Těsto na olejem mírně pomazané ploše rozdělte na 3 bochánky a rozválejte jako na videu. Nemusí nutně kynout, ale pokud by vám vycházelo pečení na nevhodnou hodinu, klidně ho před tvarováním můžete hodinu nechat v teple nebo na několik hodin schovat do lednice – a vytvarovat, až se vám bude hodit.

4 Vložte bochánky do máslem vymazané formy a v zavřené troubě, do které do začátku klidně umístěte misku s horkou vodou, aby v ní bylo vlhko, nechte cca 8-9 hodin kynout (při 21 stupních). Těsto by se mělo asi ztrojnásobit a hezky vykukovat přes okraj formy.

5 Rozehřejte troubu na 170 stupňů, dospod vlijte 1 dcl vody, program SteamBake, nebo použijte nízký režim páry při pečení.

6 Vložte formu s chlebem a pečte cca 40 minut. V Polovině pečení páru vyvětrejte a dopečte obyčejně.

7 Vyndejte chléb z trouby, nechte lehce vychladnout a nesnězte ho hned celý!