Pracny

Kategorie Videorecepty Obtížnost Střední Čas přípravy 30 minut Počet porcí 70 pracen Hodnocení 61 hlasů Díky za hlas! Už jste hlasovali!

Až na ty zpropadené formičky, kterých je vždycky málo, jeden z relativně rychlých a jednoduchých druhů cukroví. Pojdťe se podívat na video, jak dělám pracny já.

V receptu snad není ani jeden zádrhel, který je třeba vysvětlovat. Těsto je dostatečně tučné, takže se obejdete i bez vymazávání formiček. Vymazávat doporučuji jen u nějakých starších formiček, které mají buď neobvyklý tvar nebo poškrábaný vnitřní povrch.

Jediná rada snad jen k pečení. Pokud máte více různých velikostí formiček, tak se je snažte péct plus mínus podle velikosti. Ty menší budou rychleji, větší pomaleji.

Variace u pracen spočívají hlavně v množství koření, druhu ořechů a použití kakaa. Já mám do pracen nejraději vlašské ořechy, koření dávám jen ždibíček a dělám verzi s přidáním kakaa.

Suroviny

250 g hladké mouky
160 g másla
160 g moučkového cukru
85 g mletých ořechů
15 g kakaa
1 malé vejce (nebo velký žloutek)
1/2 lžičky mleté skořice
1/2 lžičky mletého hřebíčku
cukr na obalování

Postup

1 Do mísy dejte mouku, cukr, mleté ořechy, kakao, skořici a hřebíček. Promíchejte, přidejte máslo nakrájené na kostky a vejce. Vyhrňte si rukávy a vypracujte pěkné soudržné těsto. Zabalte do folie a nechte přes noc odležet (v nouzi alespoň hodinu).

2 Troubu si předehřejte na 170 °C. Z odleželého těsta uždibujte malé dílky těsta (8 až 10 g pro klasickou formu na velkou pracnu). Každý dílek vtiskněte do formičky na pracnu a palcem rovnoměrně zatlačte dolů i směrem k okrajům. Těsto by mělo mít ve středu malou prohlubeň.

3 Naplněné formičky přemístěte na plech a dejte péct do předehřáté trouby. Velké pracny jsou hotové asi za 7 až 10 minut, malé pracničky zaberou méně. Po upečení nechte pracny mírně vychladnout. Vyklepněte z formiček a podle chuti obalte nebo zasypte cukrem (čistě moučkovým nebo směsí moučkového a vanilkového). Nic složitého!

Související

ARCHIV

Vánoční cuketky

Sladké pečení a dezerty

Quinoové kuličky s kokosem

Sladké pečení a dezerty

Datlové perníčky

Sladké pečení a dezerty

Špaldové celozrnné linecké cukroví

Sladké pečení a dezerty

Mandlové dortíčky

Videorecepty