Špaldové celozrnné linecké cukroví

Kategorie Sladké pečení a dezerty Obtížnost Nízká Čas přípravy 1 hodina Počet porcí 25 až 30 kousků cukroví Hodnocení 36 hlasů Díky za hlas! Už jste hlasovali!

Linecké cukroví pro všechny, kteří to letos chtějí zkusit trochu jinak. S celozrnnou špaldovou moukou a s jednoduchou náplní ze ztuhlého kokosového krému.

Dá se linecké upéct i z jinéhi druhu mouky? Úplně v pohodě! A protože jde o křehké těsto, jde to parádně i s moukou celorznnou. V receptu ukazuji použití špaldové mouky, která se pro cukroví hodí obzvlášť. Dodá totiž linckému jemnou oříškovou chuť.

Suroviny

300 g celozrnné špaldové mouky
200 g másla (na kostky)
80 g rýžového sirupu
20 g kakaa
citronová kůra
marmeláda na slepování

Na kakaový krém:
200 ml kokosového krému
30 g mletých mandlí
15 g kakaa
2 lžíce javorového sirupu

Postup

1 Suroviny na těsto rozdělte na poloviny. Do dvou mís dejte všechny suroviny (kakao pouze do jedné poloviny) a postupně vypracujte pěkné soudržné těsto. Těsto na linecké nehnětejte zbytečně dlouho. Stačí jen tolik, aby byly suroviny (a hlavně máslo) spojené. Hotová těsta zabalte do fólie a dejte odležet do lednice (stačí na hodinu, ale klidně i přes noc). Kokosový krém dejte také vychladit přes noc do lednice.

2 Kokosový krém otevřete a lžící vyjměte ztuhlou část bez tekutiny. Dejte do vychlazené misky. Přidejte kakao, sirup a utřete na krém. Vmíchejte mleté mandle a uchovejte v chladu.

3 Odleželá těsta nechte chvíli povolit při pokojové teplotě a na pomoučeném válu je rozválejte válečkem na plát silný asi 3 až 5 mm. Z těsta vykrajujte kolečka (nebo srdíčka). Do poloviny z nich pak ještě menším vykrajovátkem udělejte dírku. Zbylé těsto spojte a zpracujte znovu.

4 Vykrojené tvary rozložte na plech s mírnými rozestupy a dejte péct do trouby rozehřáté na 160 °C. Těsto je tenké, tak je potřeba jej hlídat. Pečte dorůžova asi 10 až 15 minut.

5 Upečené linecké nechte úplně vychladnout. Potřete marmeládou nebo krémem, slepte a uschovejte do krabice vyskládané papírovými ubrousky. Linecké s krémem uchovávejte v chladu, aby se krém neroztekl.

Související

Vaječný likér

Sladké pečení a dezerty
ARCHIV

Vánoční cuketky

Sladké pečení a dezerty

Quinoové kuličky s kokosem

Sladké pečení a dezerty

Datlové perníčky

Sladké pečení a dezerty

Mandlové dortíčky

Videorecepty

Pracny

Videorecepty

Martinské rohlíčky

Videorecepty

Vánoční perníčky

Videorecepty

Linecké cukroví

Videorecepty

Vanilkové rohlíčky

Sladké pečení a dezerty