Chřestový salát s ředkvičkami

Kategorie Zelenina Obtížnost Nízká Čas přípravy 30 minut Počet porcí 4 Hodnocení 3 hlasů Díky za hlas! Už jste hlasovali!

Letos jsem takto chřest servíroval k velikonoční jehněčí pečeni pro kamarády. Měl jsem toho docela hodně a tak jsem si chtěl ušetřit práci a připravil jsem si ho celý dopředu. Při obědě mě pak překvapilo jak byly na chřest pozitivní reakce. A přitom taková blbost!

Základ salátu je blanšírovaný chřest, který se povaří skutečně jen bleskově a pak rychle zchladí (uvidíte na videu). Ten pak dáte do lednice a vytasíte ho až těsně před servírováním. Podobně zpracujete i syrové ředkvičky a dopředu si snadno připravíte i jednoduchý vinaigrette (zálivku).

Není to absolutně žádná věda a výsledek je přitom vážně skvělý. V takhle jednoduché formě to samozřejmě nevystačí na plnohodnotný salát. Jako doplněk k hlavnímu chodu, ideálně k masité pečeni, ovšem budete za hvězdu.

Při postupu si dejte bacha jen na jednu věc - chřest po vyndání z ledové lázně dobře osušte. Do videa se mi to už nevešlo a přitom je to dost důležité. Chřest pak nebude vodnatý a bude se líp kamarádit se zálivkou.

Suroviny

500 g chřestu (bílý nebo zelený)
1 svazek ředkviček
3 lžíce olivového oleje
1 lžíce vinného octa
1 lžička dijonské hořčice
1/2 lžičky medu (volitelně)
sůl, pepř

Postup

1 Chřest očistěte a na konci zkraťte asi o 2 cm. Bílý chřest oloupejte po celé délce, zelený chřest jen v dolní třetině.

2 Ředkvičky zbavte nati (můžete ji pak dál zpracovat, pokud je pěkná) a na každé ředkvičce nechte kousek zeleného. Namočte je do vody a dobře je properte (bývají znečištěné od písku). Poté je nakrájejte podélně na čtvrtinky.

3 Připravte si velký hrnec s vodou, přiveďte ji k varu a dobře osolte. Do dřezu si připravte mísu se studenou vodou. Do vroucí vody asi na dvě až tři várky ponořte chřest a vařte ho maximálně jednu minutu. Ihned poté ho vyndejte, dejte do studené vody a zchladťe pod tekoucí vodou.

4 V malé misce rozmíchejte hořčici s octem (a popř. i medem). Postupně přidávejte olej a rozšlehejte metličkou nebo alespoň vidličkou. Výrazně dochuťte solí a pepřem.

5 Ve finále osušte zchlazený chřest ubrouskem a dejte ho do mísy. Přidejte ředkvičky a vše promíchejte se zálivkou. Tadá!

Chřest 7x jinak

Další recepty s chřestem najdete v mém chřestovém speciálu. Mrkněte se na video a vyražte ven pro chřest, dokud je nejsladší!

Související

Chřestové risotto

Videorecepty

Chřest na toastu s holandskou omáčkou

Zelenina

Super-sladký grilovaný chřest

Zelenina

Pečený chřest s ranými bramborami a vejcem

Zelenina

Dušený chřest na másle

Zelenina

Křupavý chléb s chřestem a ricottou

Zelenina

Křehký chřest s kozím sýrem a brambůrky

Zelenina

Holandská omáčka

Videorecepty
ARCHIV

Chřest na plotně

Zelenina