Lo-hi-cože!? Lohikeitto! Krémová polévka s lososem původem z Finska. Zamiloval jsem si ji tam kdysi dávno při jedné návštěvě a od té doby si na ni vždycky vzpomenu, když je venku pěkná zima. Mrkněte na video!
Lohikeitto je totiž ideální comfort food do zimního počasí. V základu jsou to vlastně jen vařené brambory se smetanou, koprem a lososem. Vsadím se ale, že ve Finsku koluje spousta různých verzí a každý ji dělá trošku jinak.
Zkoušel jsem víc variant a nakonec jsem se zastavil na téhle, do které přidávám malinko další zeleniny, mírné zahuštění jíškou a taky trochu cukru a octa. Podstata ale zůstává – smetanová polévka s lososem a vůní čerstvého kopru. Pokud si lososa v polévce neumíte vůbec představit, tak tohle je jistota.
Na co si dát při vaření pozor? Hlídejte barvu zeleniny – určitě by neměla zhnědnout. Restujte ji tedy jen mírně do změknutí. Pohlídejte taky ochucení a správnou konzistenci polévky (nebojte se případně zahustit nebo přidat smetanu).
Úplně nejdůležitější je ale podle mě pohrát si na konci s úpravou lososa. V polévce ho nechte jen opatrně dojít a nevařte ho úplně dotuha. Jakmile je hotový, nerozmlaťte porce ryby naběračkou, ale servírujte je opatrně zvlášť lžící.
Dělá to ve výsledku ohromný rozdíl, když máte v misce pěkně krémovou polévku a do toho přistane pár úžasných soust lososa. A když je venku pod nulou, za oknem sněží a vy máte pořádně teplé papuče, tak je ta idylka úplně nejdokonalejší.
800 g lososa (pěkné vyšší filety, bez kůže)
500 g brambor
200 ml 30% smetany
1 l vývaru
2 mrkve
1 pórek
1 cibule
1 svazek kopru
2 lžíce másla
1 lžíce mouky
sůl, cukr, ocet
V puristické verzi použijte rybí vývar (nebo jen vodu), žádný cukr, jen malinko octa a mouku taky vynechte. V jemnější verzi, která lépe sedí na české chutě, použijte vývar zeleninový nebo klidně i vývar masitý, pokud ho naředíte 1:1. A trochu cukru, mouky a octa, podobně jako když ladíte kulajdu nebo koprovku.
1 Pórek zkraťte, podélně rozkrojte a dobře properte pod tekoucí vodou. Poté ho ještě jednou podélně rozkrojte a nakrájejte nadrobno. Cibuli oloupejte a nasekejte nadrobno. Mrkev oloupejte, podélně rozčtvrťte a nakrájejte na kousky. Brambory oloupejte a nakrájejte na kostky. Lososa zbavte kůže a nakrájte na úhledné dílky – nugety (cca 3 x 3 x 7 cm). Připraveného lososa můžete rovnou i osolit a nechat odpočívat v lednici (maso zpevní a bude líp ochucené).
2 V hrnci rozehřejte máslo. Přidejte cibuli a nechte zesklovatět. Přidejte pórek. Osolte, promíchejte a nechte zavadnout. Přidejte mrkev, promíchejte a krátce orestujte.
3 Přidejte mouku a krátce promíchejte. Zalijte vývarem, přidejte brambory a znovu mírně dosolte. Přiveďte k mírnému varu a povařte zakryté asi 20 minut, než brambory změknou.
4 Zmírněte plamen na minimum a přidejte smetanu. Udělejte finální dochucení - cukr, ocet a sůl jak bude třeba. Očištěný kopr zbavte tuhých stonků, nasekejte nadrobno a vmíchejte do polévky.
5 Úplně nakonec opatrně vložte díly lososa. Nedávejte je na jednu hromadu, ale pěkně rovnoměrně po celé ploše hrnce. Přiklopte poklicí a nechte dojít asi 5 minut. Lososa opatrně vylovte děrovanou lžící a dejte stranou. Polévku rozdělte naběračkou do misek, přidejte porce lososa a ozdobte čerstvým koprem.
Lohikeitto můžete dělat ve spoustě variací a je to opravdu univerzální vehikl, jak si dopřát lososa v polévkové verzi. Místo brambor na kostičky jsou skvělé i menší nové brambory ve slupce. Kromě pórku se do polévky hodí i fenykl. Občas ho dávám jen trochu a udělá s vůní polévky ohromné věci.
Bulvový celer se moc nehodí, spíše jen trocha řapíkatého celeru na vůni. Vyladit můžete i použité bylinky. Do základu klidně celý černý pepř, nové koření, bobkový list, stonky z petržele, estragon a tymián.
A co jiné ryby? Jo, jde to. Hodí se ryby s bílým masem s nízkým obsahem tuku (jen pěkné vyšší filety). Doporučuji je předem určitě nasolit, aby maso trochu zpevnilo a nerozpadlo se. Závitky z mořského jazyka, halibut i mořský vlk bude fajn.