Pivní rohlíky

Kategorie Chléb a slané pečivo Obtížnost Střední Čas přípravy 3 hodiny Počet porcí 9 rohlíků Hodnocení 36 hlasů Díky za hlas! Už jste hlasovali!

Tajemství těchto rohlík není v pivu, který s chutí pečiva stejně nic neudělá. Pivní jsou proto, že mají extra tmavou a křupanou kůrku podobně jako preclíky. Upéct si je můžete i bez louhu a já vám prozradím jak na to.

Místo silně zásaditého louhu použijeme pečenou jedlou sodu, která je sice zásaditá o něco méně, pořád je ale schopná změnit chování kůrky směrem k preclíku. Více o pečené sodě ve starším receptu na ramen nudle.

Tyto rohlíky budou mít po upečení tmavší i pevnější kůrku s krásným zlatohnědým nádechem. Rozdíl je patrný i v chuti a nic jiného se jim nevyrovná.

Jsou to podle mě nejlepší sváteční rohlíky, když chcete někoho pohostit. Jsou úplně dokonalé s domácí paštikou, škvarkovou pomazánkou nebo s pečeným bůčkem. Jak vás tak znám, určitě už si s nimi nějak poradíte!

Suroviny

500 g pšeničné chlebové mouky
270 g vody (ne studené)
60 g sádla
11 g soli
7 g instantního droždí (nebo 21 g čerstvého)
1 lžička sladového sirupu (Sladěnka, popř. cukr)

Soda na potírání:
5 g jedlé sody
100 ml vody
hrubozrnná sůl
kmín

Postup

1 Nejprve si připravte pečenou sodu. Do zapékací misky nasypte sody a rozprostřete ji do tenké vrstvy. Dejte do trouby rozehřáté na 120 °C a pečte 60 minut. Poté sodu rozpusťte ve vodě.

2 Do mísy robota dejte mouku, droždí a sůl. Vše promíchejte. Přidejte vodu, sladový sirup a ve středu misky zamíchejte s moukou na řídké těstíčko. zakryjte a nechte vzejít kvásek (20 až 30 minut)

3 Do vzešlého kvásku přidejte sádlo a hnětejte v robotu s hnětacím hákem alespoň 10 minut. Zakryjte a nechte kynout 90 minut nebo dokud těsto neznásobí objem. Troubu si rozehřejte na 230 °C.

4 Vykynuté těsto rozdělte na 9 dílů, pokud chcete velké dlouhé rohlíky. Na 12 dílů, pokud chcete rohlíky menší. Každý díl vytvarujte do malého bochánku, pak je všechny zakryjte a nechte 5 minut odležet.

5 Bochánky poté s pomocí válečku vytvarujte na rohlíky. Nejprve vytvořte cíp vlevo a v pravo. Poté hlavní část bochánku rozválejte směrem od sebe. Cípy můžete ještě natáhnou rukou. Pak už je stačí jen sbalit do tvaru rohlíku a umístit svárem dolů (jinak se v troubě rozbalí). Celý postup určitě omrkněte na videu!

6 Vytvarované rohlíky dejte na plech s pečícím papírem, zakryjte a nechte dokynout 20 až 40 minut. Po dokynutí je potřete připraveným roztokem sody a ozdobte posypkou – hrubozrnná sůl a kmín. Pečte v troubě rozehřáté na 230 °C asi 10 minut (podle velikosti rohlíků). Po upečení nechte rohlíky vychladnout na mřížce. Máte hotovo!

Související

Housky

Chléb a slané pečivo

Chléb Šumava

Videorecepty

Rohlíky

Chléb a slané pečivo