Cože? Veggie "burger"? Další drolivá placka bez chuti? U mě rozhodně ne! Pojďte se podívat, jak dělám vegetariánskou verzi burgeru já a pojďte si zasoutěžit s vlastním receptem.
Jaká bude budoucnost jídla? Přesně to neuhodneme nikdy, ale jeden z hlavních směrů v produkci potravin se bude určitě blížit k snižování významu živočišných produktů v naši výživě.
Jak přesně to bude vypadat a co všechno tento trend přinese můžeme jen hádat. Do té doby ale aspoň můžeme pracovat s tím co už máme – přehršel úžasných rostlinných surovin, které k experimentům přímo vyzývají.
Receptů na různé veggie burgery a placky najdete všude spoustu. Ten můj nebude nijak zásadně vyčuhovat z řady, snažil jsem se ho ale navrhnout a otestovat tak, aby se sním dobře pracovalo a aby chutnal co nejlépe.
Obsahuje mix zeleniny, luštěnin a výrazných chuťových složek, se kterými výsledná placička mezi houskou nezapadne a naopak pěkně vyskočí.
Na rozdíl o burgerů nové generace doma bohužel nemáme stejné technické prostředky, proto burger neobsahuje žádnou formu strukturovaného proteinu. Ty totiž mají zásadní vliv na texturu a opravdu dokážou výsledný vjem výrobku přiblížit skutečnému masu.
V mém receptu jsem se to snažil vykompenzovat co nejlépe a pokud při opékání burger úplně nevysušíte, je na kousnutí hodně fajn.
Při výrobě doporučuji dochucovat individuálně a nepodcenit sůl a ocet. Výsledná placička by měla být ochucená opravdu silně a výrazně – určitě se toho nebojte. A pokud si nejste jistí, ochutnejte směs před přidáním vejce.
Jelikož jsem osoba zvědavá, samozřejmě jsem zvědavý, jestli náhodou nemáte lepší recept než já! ;) Pokud jste na něj pořádně pyšní a neostýcháte se s ním podělit, pojďte si zasoutěžit!
Přidejte recept na Facebooku Country Life jako komentář a já ten nejlepší zpracuji jako videorecept. První tři recepty získají nákupní poukázku v hodnotě 500 Kč pro nákup u Country Life. Soutěž poběží do 13. srpna 2018.
150 g vařených fazolí
100 g vařené quinoy
100 g žampionů
60 g strouhanky
50 g tofu natural
50 g spařeného špenátu
50 g pečené červené řepy
1 cibule
1 vejce
3 lžíce jablečného octa
2 lžíce ghí (nebo másla)
2 lžíce miso pasty
1 lžička soli
Na obložení:
4 žemle na burgery
4 plátky sýra
4 listy baby římského salátu
8 plátků rajčete
12 plátků nakládané okurky
2 lžíce majonézy
2 lžíce kečupu
1/2 lžičky uzené papriky
Vařené fazole: fazole namočte ve vodě na 8 hodin, poté uvařte v osolené vodě doměkka. Fazole by ale ještě měly držet tvar, rozhodně by se neměly zcela rozpadat. Pečená řepa: řepu očistěte a pečte rovnou ve slupce v troubě rozehřáté na 180 °C asi 1 hodinu doměkka. Spařený špenát: očištěný špenát spařte ve vroucí osolené vodě a ihned zchlaďte pod tekoucí studenou vodou. Přebytečnou vodu vymačkejte. Vařená quinoa: uvařte v 2,5násobném množství mírně osolené vody 15 minut.
1 Žampiony očistěte a nakrájejte na menší dílky. Cibuli oloupejte a nasekejte nadrobno. V nepřilnavé pánvi rozehřejte lžíci ghí. Přidejte žampiony a nechte pomalu restovat, dokud nepustí většinu vody. Přidejte cibuli a společně pokračujte dalších 5 minut.
2 Přidejte rozmačkané fazole, nastrouhanou pečenou řepu a miso pastu. Promíchejte a chvili společně orestujte. Zastříkněte jablečným octem a nechte vyvařit a vstřebat.
3 Směs přeneste do mísy a nechte chvíli vychladnout. Přidejte quinou, strouhanku, špenát, rozdrobené tofu, vejce a osolte. Prohnětejte a vypracujte soudržnou směs, která bude držet. Podle potřeby přidejte trochu strouhanky navíc.
4 Směs dejte chvíli do lednice. Poté z ní vytvarujte čtyři placičky na burgery. Ty opečte na zbylém rozehřátém ghí dozlatova – z každé strany asi 3 až 4 minuty. Po prvním otočení přidejte plátek sýra a nechte ho rozpustit.
5 Na rozkrojené a otoastované žemle přidejte trochu rozmíchané majonézy s kečupem a uzenou paprikou. Přidejte opečený burger a ozdobte listem salátu, plátky rajčete a okurek.
Výroba předem a mražení. Vzhledem k náročnosti přípravy doporučuji připravit placičky na burgery předem a zmrazit do zásoby. Placičky mírně potřete olejem, zmražte na pečicím papíru a poté zabalte do potravinové fólie (aby na povrchu neoschly).
Veganská verze. Místo vejce použijte jako pojivo lžíci bramborového škrobu s trochou vody. Při opékání použijte rostlinný tuk a vynechte sýr.