Snad mě nebudete kamenovat za tuhle hospodskou klasiku. Nedejbože navíc ještě s prachobyčejným párkem. Ale já si nemůžu pomoct. Na hrnec plný bublající čočkovky nemá nic!
Jak ji dělám já? Tři důležité detaily. První – cibuli nechávám jet velmi pomalu a jíšku dělám hned na začátku společně s cibulí. Pěkně do zlatohněda, dokud nevoní jako opečené máslové krutony.
Druhý detail – čočku dělám rovnou v polévce, solím hned od začátku a vařím ve vývaru. Třetí detail – dochucení. Párek dávám neopečený a až na konec. Přidávám sušenou majoránku a homeopatické množství česneku.
Finální rovnice je tak ve znění – výrazná chuť a vůně jíšky, pomalu dělaná cibule, vývar, samotná čočka, závan uzeniny, trochu česneku a majoránka. Černý pepř a bobkový list v pozadí.
2 l hovězího vývaru
200 g čočky
200 g párku
1 cibule
2 lžíce másla
2 lžíce mouky
1 lžíce majoránky
1/2 lžičky prolisovaného česneku
sůl, pepř, bobkový list
1 Cibuli oloupejte a nakrájejte nadrobno. Čočku před vařením není nutné namáčet ve vodě, stačí ji přebrat. V hrnci rozehřejte máslo, přidejte cibuli a osolte. Na mírném plameni nechte velmi pomalu zesklovatět (7 až 10 minut).
2 Cibuli v hrnci zaprašte moukou a promíchejte. Jíšku pak osmahněte do zlatohnědé barvy (asi 5 minut). Zalijte vývarem. Přidejte čočku, bobkový list, pár kuliček pepře a dosolte. Na středním plameni vařte do změknutí. Pokud nebudete mít nějakou extra starou čočku, bude to něco okolo půl hodinky.
3 Ke konci podle potřeby doplňte vývar nebo vodu, pokud se vám zdá polévka příliš hustá. Vyjměte koření. Vmíchejte kolečka párku, česnek a majoránku. Nechte asi 5 minut probublat. Ochutnejte a naposledy vylaďte ochucení a hustotu polévky (málo hustá – vařit déle, moc hustá – povolit vývarem). Jste hotoví!
Čočka a namáčení. Je potřeba namáčet čočku? Ne. Namáčení mírně zkrátí dobu přípravy, jinak ale rozdíl nepoznáte. Namáčení má smysl u fazolí, kde to s dobou vaření opravdu výrazně pohne.
Čočka a sůl. Nebojte, čočka při průběžném solení tvrdá vážně nebude. Naopak – bude lépe a rovnoměrně ochucená. Jako všude i tady platí – solte hned od začátku a průběžně. Pokud narazíte na čočku, která je tvrdá a nechce změknout, bývá to většinou stará šarže čočky pár sezón dozadu.
Zahuštění rozmixovanou čočkou. Polévku můžete zahustit přirozeně rozmixováním části už uvařené čočky. Pokud ale nemáte problém s moukou a máslem, určitě polévku zahušťujte jíškou. Kombinace osmahnuté mouky a másla totiž polévce kromě zahuštění dodá i výraznou chuť a vůni.