Toastový chléb

Kategorie Videorecepty Obtížnost Střední Čas přípravy 3 hodiny Počet porcí 1 bochník Hodnocení 56 hlasů Díky za hlas! Už jste hlasovali!

Bílé pečivo v té nejsvůdnější podobě! Tenhle toasťák má pěknou a voňavou střídku, krásně zlatou kůrku a po opečení naprosto úžasně voní.

Sám ho peču spíš na slavnostní příležitosti než jako každodenní pečivo. Připravíte s ním naprosto parádní sendviče, nejlépe ale vyniká, když se toast pořádně opeče na másle a když se podává s teplým jídlem.

Krásně zlatá kůrka a kyprá střída, která voní máslem. S tímhle chlebem vám půjdou všechny sendviče úplně samy!

Dva příklady pro ilustraci – toast s májovkami a chřest s holandskou omáčkou. U obou jídel dělá toast víc než polovinu úspěchu.

Dobrý tousťák – základ úspěchu. Máslo, lepek a zlatá kůrka. Zkrátka a dobře všechny věci, které chutnají božsky.

Samotný postup, myslím, není nijak náročný. Hnětení i kynutí snad už nějak zvládnete a tvarování je tady opravdu jednoduché. Těsto stačí párkrát složit a pak se jen svalí do formy. Nic víc není třeba řešit.

Suroviny

500 g hladké pšeničné mouky
275 g mléka
50 g rozpuštěného másla
40 g moučkového cukru
45 g vejce
10 g soli
7 g instantního droždí
vejce na potření
máslo na vymazání formy

U vejce velikosti L to vyjde tak akorát – 2/3 do těsta a 1/3 na potření. Dávka z 500 g mouky je určená pro velkou formu o rozměrech 22 x 12 x 8 cm.

Postup

1 Do mísy robota dejte mouku, cukr, sůl a droždí. Suché ingredience krátce promíchejte. Přidejte mléko, vejce a rozpuštěné máslo. Nasaďte hnětací hák a hnětejte asi 5 až 7 minut, dokud těsto nepřestane lepit na stěny (a drží pěkně na háku).

2 Těsto z mísy dejte na pomoučenou pracovní desku a ještě chvilku prohnětejte. Dejte do mísy, zakryjte a nechte vykynout – 90 až 120 minut, dokud těsto neznásobí objem. Formu na pečení vymažte máslem.

3 Vykynuté těsto vyklopte na pomoučenou pracovní desku. Dlaněmi vytvarujte do tvaru přibližného obdélníku (na délku plus mínus jako vaše forma na pečení). Těsto je třeba vyformovat do pěkného bochníku (názroně na videu). Začněte přeložením horní strany těsta zhruba v 1/3 a utěsněním sváru. Pokračujte přeložením spodní strany stejným způsobem. Pak přehněte levý a pravý konec. A na konec těsto přeložte, utěsněte svár a vytvarujte do protáhlého bochníčku.

4 Vytvarované těsto dejte do vymazané formy, postříkejte vodou z rozprašovače a zakryjte. Nechte kynout asi 60 až 90 minut, dokud těsto znovu nenabude. Troubu rozehřejte na 180 °C.

5 Vykynutý bochník opatrně potřete rozšlehaným vajíčkem. Dejte do vyhřáté trouby (do dolní třetiny) a pečte asi 45 až 50 minut. Chléb v polovině pečení zkontrolujte a znovu potřete vajíčkem. Chléb je hotový, když jeho vnitřní teplota ve středu dosáhne na 87 °C (popř. můžete otestovat špejlí). Pokud se na povrchu moc připaluje, zakryjte jej alobalem. Finální délku pečení je potřeba vychytat vzhledem k velikosti a vlastnostem použité formy. Upečený chléb nechte chvíli vychladnout. Okraje opatrně uvolněte od formy a pomalu vyklopte. Dejte na mřížku a nechte zcela vychladnout.

Související

Vejce Benedikt

Různé

Chléb Šumava

Videorecepty

Kynuté buchty

Videorecepty

Martinské rohlíčky

Videorecepty

Chléb bez hnětení

Videorecepty

Máslové žemličky

Videorecepty

Třená bábovka

Videorecepty

Rohlíky

Chléb a slané pečivo

Chřest na toastu s holandskou omáčkou

Zelenina

Májovky na toastu

Různé