U perníčků jsou pro mě důležité dvě věci - aby byly měkké hned po upečení a aby se nemusely zdobit. Dělám je proto jen s jednoduchou polevou, na kterou mám ale zase jednu úžasnou fintu s perníkovým rumem. Mrkněte na video!
Recept je někde na pomezí mezi klasickými perníčky a ruměnkami. Perníčky jsou vážně měkké hned po upečení, zároveň ale ještě udrží tvar a dají se vykrajovat.
Klasické rumové perníky ale přeci jen voní trochu jinak a vůně rumu se dost bije s perníkovým kořením. Právě tady je místo pro moji fintu, kdy polevu připravuji z perníkového rumu. Rum je nabitý kořením a vanilkou a vůni perníkového těsta krásně zesiluje.
Pokud tedy potřebujete recept na měkké perníčky bez stresu ze zdobení a s úžasnou vůní, mrkněte se na ten můj.
230 g hladké mouky
140 g medu
60 g másla
2 vejce
2 lžičky perníkového koření
2 lžičky kakaa
3/4 lžičky prášku do pečiva
Na polevu a perníkový rum:
75 g moučkového cukru
tuzemák
hřebíček, badyán, skořice, anýz
vanilkový lusk (stačí použitý, bez zrníček)
Přesný poměr na koření do rumu není moc důležitý a bude vám stačit jen pár kousků koření. A samozřejmě platí, že místo klasického tuzemáku můžete kdykoliv sáhnout po něčem lepším.
1 Med a máslo dejte do misky a rozehřejte ve vodní lázni (nebo na velmi mírném plameni). Nechte chvilku vychladnout. Máslo s medem by nemělo být horké, zároveň ale musí zůstat tekuté.
2 Do misky dejte mouku. Přidejte perníkové koření, kakao, prdopeč a promíchejte. Přidejte vejce, rozpuštěné máslo s medem a s pomocí vařečky nebo lžíce důkladně promíchejte. Těsto bude hodně lepit a bude se vám zdát děsně řídké, tak se nelekněte. Zakryjte fólií a dejte alespoň na 45 minut do lednice.
3 Do rendlíku nalijte trochu rumu (stačí deci, pokud s ním nebudete mít další nekalé plány), přidejte koření a nakrájený vanilkový lusk. Přiveďte k varu. Odstavte, nechte vychladnout a všechno koření vyjměte. Troubu rozehřejte na 170 °C.
4 Těsto v lednici mezitím pěkně ztuhne a přestane lepit. Přendejte ho na pomoučený vál a krátce prohnětejte. S pomocí válečku rozválejte na plát asi půl centimetru silný. Pohlídejte si, ať se vám rozválený plát nepřilepí na vál (vykrojené tvary by se pak špatně přenášely na plech).
5 S pomocí vykrajovátek vykrojte jednotlivé perníčky, které opatrně přeneste na plech. Dejte do rozehřáté trouby a pečte 8 minut (pro větší perníčky klidně i 10 minut).
6 Do misky dejte moučkový cukr a za stálého míchání přidávejte perníkový rum po troškách. Poleva by se měla lesknout a zůstat pěkně hustá. Upečené perníčky nechte vychladnout. Namočte je (z lícové strany) do polevy a nechte ztuhnout. Správnou texturu polevy si vždy zkuste na prvním perníčku. Jestli se poleva vsakuje, je potřeba vmíchat cukr navíc. Perníčky uschovejte do krabičky. Pokud totiž necháte perníčky volně, postupně zcela vyschnou a ztvrdnou.
Extra vláčné perníčky. Perníčky před uskladněním namočte na rubové straně do rumu. Nechte vsáknout a zavřete do vzduchotěsné krabičky. Tuhle fintu použijte i v momentě, kdy to přeženete s teplotou nebo délkou pečení.
Mandlové perníčky. Do těsta přidejte 50 g mletých mandlí. Perníčky pak sice nebudou tak pěkně hladké, mandle jim ale dodají vůni a vláčnost navíc.
Zázvorové perníčky. K perníkovému koření přidejte lžičku mletého zázvoru navíc. Tyhle perníčky pak budou pikantnější. Podobně funguje i přídavek pomerančové nebo citrónové kůry.
Slepované perníčky. Plát těsta vyválejte o fous tenčí. Hotové perníčky pak potáhněte polevou a slepujte marmeládou.
Poleva s jinovatkou. Pokud perníčky namočíte do polevy ještě horké hned po upečení, tak cukrová poleva částečně krystalizuje a na okrajích vytvoří efekt jinovatky (viz titulní foto). Pěknou jednolitou a lesklou polevu získáte naopak namáčením perníčků už zcela vychladlých.