Šoulání vanilkových rohlíčků mám na Vánocích úplně nejraději. Dělám je z těsta, které je tak akorát křehké a zároveň se s ním ještě dobře pracuje. K máslu přidávám menší díl sádla a jako ořechy používám vlašáky. Mrkněte na video!
Taky používám ten úplně nejobyčejnější vanilinový cukr z obchodu, protože bez něj mi vzpomínka na Vánoce prostě nefunguje. A přikládám tomu větší váhu, než je použití pravé vanilky, která sice voní ušlechtile, ale přeci jen jinak.
Těsta na rohlíčky jsou v Česku neuvěřitelně různorodá. Existují různé poměry mouky, tuku, ořechů a cukru. Liší se použitým tukem i druhem oříšků. A pak je tu ještě křehkost. Někdo vyznává rohlíčky úplně rozpadavé, jiný je dělá pevnější.
Sádlo v mém receptu přispívá ke křehkosti a kompenzuje tak docela vysoký obsah mouky. Je ho ale zároveň méně než másla, protože to zase krásně voní.
Vlašáky vybírám hlavně proto, že jsme je měli vždycky domácí a byl jich dostatek. Obsahují taky více tuku než mandle i lískáče a jsou po upečení hodně aromatické.
Při tvarování zase šoulám rohlíčky ručně. Dělám je spíše drobnější, buclaté a hodně zatočené (jako podkova). Jde to vždycky šíleně pomalu, ale nemůžu se toho nikdy nabažit. Vsadím se, že máte ten svůj domácí recept taky pěkně vyladěný. Kdybyste ale letos chtěli zkusit ty moje, máte je tu!
350 g hladké mouky
160 g studeného másla
100 g moučkového cukru
100 g vyloupaných vlašských ořechů
50 g studeného sádla
1 vejce
Na obalení:
100 g moučkového cukru
2 vanilkové cukry
1 Ořechy namelte s polovinou moučkového cukru najemno. Nemelte je zbytečně dlouho, aby nevytvořily tučnou pastu. Cukr na obalení smíchejte s vanilkovým cukrem a dejte stranou.
2 Do mísy dejte mouku, mleté ořechy a zbylý cukr. Přidejte máslo nakrájené na kostky, sádlo a vejce. Promíchejte a rukama vypracujte těsto. Ne zbytečně dlouho a jen tak, aby se máslo dobře propojilo se zbytkem směsi.
3 Hotové těsto přijde do fólie a za okno (nebo do lednice). Dejte mu tam v klidu alespoň pár hodin nebo klíďo do druhého dne. Před tvarováním rohlíčků si pak zapněte troubu na 180 °C.
4 Z těsta si postupně odebírejte větší kusy a vyválejte je na silnější válečky. Ty pak rozválejte ještě víc (okolo 1 cm na tloušťku) a rozdělte na malé kousky (asi 3 až 4 cm na délku). Tyhle kousky ještě dotvarujte dlaní a stočte do ukázkových rohlíčků, které vyrovnejte na plech. Rohlíčky v troubě o něco nabudou, takže s tím počítejte. Nedělejte je moc tlusté a ani je na sebe na plechu moc nesardinkujte, ať se neslepí.
5 Rohlíčky pečte asi 10 až 15 minut. Vždycky je ale hlídejte, protože každá trouba peče jinak. Rohlíčky se pečou dorůžova a na spodní straně budou jen světlounce hnědé (ne víc).
6 Upečené rohlíčky vyndejte z trouby a nechte malinko vydechnout. Ještě teplé je pak obalte v připraveném vanilkovém cukru. Obalené rohlíčky nechte úplně vychladnout a přendejte do papírové krabice z vánoční kolekce. Skladujte je v chladu a podělte se o ně se všemi okolo.
Proč se těsto na rohlíčky při vyvalování občas drolí a nedrží při sobě? Drolivost syrového těsta ovlivňuje jeho teplota, míra vyhnětení těsta a jemnost namletí ořechů. Při zpracování tedy nechte těsto vždy povolit, zároveň ho ale nenechte úplně prohřát na pokojovou teplotu. Ořechy namelte co nejjemněji (pomáhá přídavek cukru) a těsto při zpracování nehnětejte příliš dlouho.
Chcete si zkusit rohlíčky podle vídeňského šéfkuchaře? Tady je rozpis na vídeňské Vanillekipferl, jak je dělá Plachutta ve své kuchařce:
200 g hladké mouky
170 g studeného másla
80 g moučkového cukru
70 g mletých ořechů
1 žloutek
1 lžíce vanilkového cukru